آرشیو خبرها
آرشیو خبرها

آغاز به کار دومین قصه ­واره بومی محلی چله ی­ قصه­ ها در میبد

آغاز به کار دومین قصه ­واره بومی محلی چله ی­ قصه­ ها در میبد


دومین قصه ­واره چله ی قصه­ های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد در شهرستان میبد آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان میبد به نقل از خبرنگار ایلنا ، قصه­ گویی محمد طاها اعتمادیان و اجرای سمیه اصحاب آغازگر این دوره از جشنواره بود که با داوری چهره‌­هایی چون احمدعلی مهدی نژاد، الهام­ دارابی و سمیه فلاح­تی همراه است.

در نخستین بخش از برگزاری این قصه‌ ­واره 17 قصه ­‌گو به رقابت خواهند پرداخت که 3 اثر در بخش قصه‌های 90 ثانیه­‌ای و 3 اثر در بخش دختران و پسران اجرا خواهد شد.

همچنین 7 قصه در بخش زنان و مردان اجرا می­‌شود و 4 قصه در بخش پدربزرگ و مادربزرگ به روی صحنه خواهد رفت.

در بخش دوم این جشنواره از نخستین روز برگزاری نیز 29 قصه در گروه­های دختران و پسران، زنان و مردان، 90 ثانیه‌ای، پدربزرگ و مادربزرگ و و گروه مادربزرگ­‌ها اجرا خواهد شد.

 در نخستین روز از برگزاری قصه­‌ واره چله ی قصه­‌ها 46 اجرا از سوی داوران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مهدی آرایی دبیر تخصصی جشنواره قصه گویی چله قصه ها با تاکید بر توسعه و ترویج فرهنگ قصه گویی اظهار داشت: هنر قصه‌گویی در ایران طی دو دهه اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و با ورود قصه گویان بین المللی در جشنواره ها، بحث قصه گویی رسمیت یافته است.

وی با بیان اینکه جشنواره چله قصه ها به منظور گسترش قصه های بومی و محلی و شناسایی این قصه ها است، ادامه داد: احیای سنت قصه گویی با حضور اقشار مختلف مردم و قصه گویان در جشنواره، برنامه‌ریزی در جهت تبیین و ترویج روش‌های نوین در اجرای قصه گویی و مشارکت مردم همچنین ترویج فرهنگ قصه‌گویی به عنوان یک ابزار ارتباطی و فرهنگ‌ساز در جامعه از محور‌های این جشنواره است.

دبیر تخصصی جشنواره قصه گویی چله قصه ها با بیان اینکه سال گذشته نخستین جشنواره قصه گویی را در شهرستان تفت برگزار کردیم که مورد استقبال نیز قرار گرفت، افزود: امسال نیز استقبال خوبی از جشنواره قصه‌گویی شده به طوریکه 210 اثر از سراسر استان به دبیرخانه ارسال شده که از این تعداد 92 اثر برای شرکت در جشنواره انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه آثار منتخب از 19 تا 21 بهمن ماه در شهرستان میبد اجرا خواهند شد، اضافه کرد: در انتها از برگزیدگان تجلیل خواهد شد اما تجلیل از سعید جانب اللهی؛ پژوهشگر و پیشکسوت حوزه قصه گویی و ادبیات بومی و محلی به عنوان بخش ویژه این جشنواره خواهد بود.

آرایی افزود: این جشنواره با روایت‌گری قصه‌گویان از سنین حداقل 6 سال در بخش‌های زنان و مردان، دختران و پسران و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برگزار خواهد شد که می تواند مفاهیم تربیتی را به کودکان و نوجوانان منتقل کند.

روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان میبد

آدرس کوتاه :