آرشیو خبرها
آرشیو خبرها

افتتاح پروژه های عمرانی، آموزشی و ورزشی با حضور استاندار درمیبد

افتتاح پروژه های عمرانی، آموزشی و ورزشی با حضور استاندار درمیبد


با حضور استاندار، نماینده مردم میبد و تفت درمجلس شورای اسلامی ،فرماندار،رئیس دفتر امام جمعه میبد، مدیرکل آموزش و پرورش استان، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس و جمعی از مسئولین استان و شهرستان پروژه های عمرانی،آموزشی و ورزشی در شهرستان میبد به بهره برداری رسید .

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان میبد، آغازعملیات اجرایی هنرستان تربیت بدنی دخترانه فاطمه الزهرا توسط خیر بزرگوار حاج غلامرضا دهقانی فیروزآبادی به مساحت 6 هزار و 700 مترمربع با زیربنای هزار و 420 مترمربع اولین پروژه آموزشی بود که توسط استاندار و مسئولین کلنگ زنی شد.

آیین کلنگ زنی آموزشگاه مهاجرین درزمینی به مساحت 2هزار و 480 مترمربع و با زیربنای 750 مترمربع توسط خیر نیک اندیش دکتر رشیقی فیروزآبادی به نام آموزشگاه " فرخی یزدی " دومین پروژه آموزشی بود که توسط مسئولین کلنگ زنی شد.

لازم به ذکر است در این مراسم با توجه به شرایط و وضعیت کرونایی ، خیر بزرگوار آقای دکتر رشیقی شخصا حضور نداشتند و به همین جهت متن پیامی از طرف یکی از بستگان ایشان خطاب به استاندار یزد ارسال نمودند که توسط مدیر آموزش و پرورش میبد قرائت شد که متن پیام به شرح ذیل می باشد:

به نام خدا

جناب آقای دکتر طالبی استاندار معظم یزد - حضار ارجمند

چنانکه مستحضرید ، میبد از قدیم الایام خطه دین و دانش، و مهد ایمان و علم و عمل و فرهنگی بوده اند، که نه تنها میبدی ها و یزدی ها، بلکه سایرهموطنان عزیز در سراسر کشور نیز از پرتو خدمات آنان بهره مند گشته اند. یکی از این فرزانگان، چشم پزشک شهیر مردمی، جناب آقای دکتر محمود رشیقی فیروزآبادی، فرزند مرحوم آیت ا... حاج شیخ جلال الدین رشیقی، مقیم تهران هستند که امروز برای کلنگ زدن یکی دیگر از خدمات ایشان گرد هم جمع شده ایم.

هرچند دراین فرصت کوتاه ، آن هم در این هوای گرم، مجال شرح کامل مؤسسات و خدمات علمی و فرهنگی آقای دکتررشیقی نمی باشد، ولی اجمالا و فهرست وار به برخی از آنها بشرح ذیل اشاره می شود:

1-تأسیس درمانگاه چشم پزشکی بنام پدرشان مرحوم حاج شیخ جلال الدین رشیقی در بیمارستان شهدای میبد و خرید وسایل جراحی چشم و گوش و حلق و بینی برای اطاق عمل همان بیمارستان در سال 1366

2- ساخت مدرسه ای در هویزه خوزستان در سال 1368

3- ساخت دبیرستان در فیروزآباد میبد در زمینی به مساحت 4000 متر مربع در سال 1370 بنام مرحوم پدرشان که تبدیل به هنرستان شده است.

4- واگذاری خانه پدری و تجهیز ساختمان آن جهت پژوهش سرا و آزمایشگاه مرکزی دانش آموزان میبد بنام مادرشان مرحوم صفا بیگم رشیقی

5- تأسیس کتابخانه ای با 4000 جلد کتاب ، بنام دایی دانشمندشان مرحوم سید جواد سعیدی فیروزآبادی استاندار اسبق کرمان

6- ساخت مدرسه ای در روستای حکیم آباد شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان بنام برادرشان مرحوم حسین رشیقی دبیر اسبق آموزش و پرورش تهران

7- تأسیس درمانگاه فرهنگیان میبد بنام برادر بزرگشان آقای جمال رشیقی دبیر بازنشسته که در قید حیاتند.

8- ساخت مدرسه ای در روستای سلیمان آباد فاروج خراسان شمالی بنام مرحوم مادرشان صفا بیگم رشیقی

9- اهدای دو جعبه کامل وسایل جراحی چشم پزشکی به چشم پزشکان افغانی در کنگره چشم پزشکی سال 1390 تهران

10-اهدای چهارجعبه وسایل جراحی چشم به بیمارستان شهید رهنمون یزد

11- ساخت مجسمه فرخی یزدی در باغ موزه قصرتهران

12- تهیه فیلم مستند فرخی یزدی

13- کمک در ساخت"بانک چشم" در شهرک صدرای شیراز به یاد و نام استاد شان مرحوم پروفسور دکترخدا دوست

14- وقف جنازه خود برای پیوند اعضاء و رزرو قبری در بهشت زهرای تهران که این شعر در سنگ قبر حک شده است.

                  ما خویش را برای بشروقف کرده ایم          خیر و صلاح نوع بشرآرزوی ماست

                   بعد از وفات، تربت ما در زمین مجوی       در دیده های مردم بینا، مزار ماست

بهرحال اگر چه ایشان مصمم بودند، علیرغم گرمی هوا، از تهران به جمع ما در این مراسم بپیوندند، و ورود شما را به میبد خوش آمد گویند، ولی به لحاظ محدودیت های کرونایی و سایر مشکلات، موفق به این امر نشدند و ضمن عذرخواهی به اینجانب نیابت داده اند که همراه با خیرمقدم، از حضور گرمتان در این جمع صمیمی تشکر و قدردانی نمایم.

در خاتمه خاطرنشان می کنم که چون شاعر شهیر مرحوم فرخی یزدی از دوستان مرحوم آیت ا.... رشیقی پدر جناب آقای دکتر رشیقی بوده اند، مقرر گردید مدرسه ای که امروز کلنگ ساخت آن به زمین زده می شود بنام "فرخی یزدی"نامگذاری شود.

خاطرنشان می گردد در این مراسم از همکاری های مؤسسه مهرگیتی تجلیل بعمل آمد.

در ادامه سالن مطالعه دبیرستان دخترانه خدیجه کبری(س) با زیربنای 448 مترمربع با هزینه یک ونیم میلیارد تومان که با همت و تلاش خیر بزرگوار سرکار خانم مصدق احداث گردیده بود توسط مسئولین افتتاح شد.

دکترمحمدعلی طالبی استاندار یزد در آیین بهره برداری و آغاز عملیات عمرانی این پروژه ها گفت :ما درطول هفته های آینده با توجه به حجم برنامه هایی که در بحث تکمیل پروژه های نیمه تمام داریم برنامه هایی برای شروع بهره برداری از این نوع  پروژه ها هم پروژه های ملی و بزرگ استان و هم پروژه هایی که درسطح شهرستان ها ازمحل اعتبارات استانی و کمک و همراهی خیرین است داریم .

وی  افزود: امیدواریم همانطور که درمیبد فضای بسیار خوبی برای تکمیل پروژه ها پیش آمده و شاهد رونق در بخش عمرانی شهرستان میبد هستیم بتوانیم درسایر شهرستان ها هم با جدیتی که وجود دارد درماه و هفته های پایانی دولت شاهد افتتاح و بهره برداری از این پروژه ها باشیم.

 

آدرس کوتاه :