آرشیو خبرها
آرشیو خبرها

بازدید آیت الله اعرافی از دبیرستان استعدادهای درخشان شهید رحیمی فر

بازدید آیت الله اعرافی از دبیرستان استعدادهای درخشان شهید رحیمی فر


بیانات آیت الله اعرافی در بین دانش‌آموزان میبدی
امام جمعه میبد در جمع دانش آموزان استعدادهای درخشان شهید رحیمی فر گفت : شما دانش آموزان استعدادهای برتر آینده سازان کشور هستید

آیت الله اعرافی با بیان اینکه ایران اسلامی از ظرفیت های هوشی و استعداد بالایی برخوردار است گفت : ما باید در مرز حرکت و از آن عبور کنیم .
مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح کرد : هر یک از شما دانش آموزان بالقوه عالم بزرگ و دانشمند هستید و باید مرزهای دانش را با فکر خود فتح و خودتان را برای کارهای بزرگ آماده و جهان را با علم خود تکان دهید .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : ما باید در کشور به جایی برسیم که همه استعدادهای خوب در کشور ، تولید کننده علم ارتقاء دهنده فناوری و بالا برنده سطح و جایگاه کشور در منطقه و جهان باشند.
وی گفت : از شما استعدادهای برتر انتظار می رود در تحول و پیشرفت و ارتقاء نظام آموزش عالی نقش آفرینی کنید.
امام جمعه میبد ، آموزش عالی و مراکز دانشگاهی را بال مهم علم و دانش در کشور دانست و گفت : در دو دهه گذشته تحولات عظیمی به لحاظ رشد کمی دانشجویی ، تعداد اساتید و عضو هیئت علمی ، تنوع رشته ای ، جسنیتی ، تعداد مراکز و دسترسی جدا از قومیتی و مذهبی در کشور انجام شده است .
آیت الله اعرافی افزود : نظام اموزش عالی ما از لحاظ رشد کمی دانشجویی از رقم ۲۰۰ هزار دانشجو امروز به قریب ۵ میلیون دانشجو رسیده و بیش از صد هزار عضو هیئت علمی در مراکز دانشگاهی داریم .
مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به رشد رشته های دانشگاهی و عبور آن از هزار کد رشته در تحصیلات تکمیلی و دکتری گفت : شاخص دیگر تنوع جنسیتی است و امروز حضور دختران در دانشگاهها از مرز ۶۰ درصد عبور کرده است .
امام جمعه میبد با بیان اینکه بالای ۲ هزار مرکز آموزش عالی در کشور وجود دارد که دسترسی آن را آسان کرده است گفت : امروز بیش از ۵۰ درصد دانشگاهها در اختیار بخش خصوصی است و صدها مرکز پژوهشی و تحقیقاتی در کشور ایجاد شده است .
رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه در حوزه فناوری های پیشرفته ۱۰ فناوری پیشرفته مثل نانو ، انرژی هسته ای ، هوافضا و هوش مصنوعی دارای سند است که در شورای انقلاب فرهنگی دنبال می شود به میزان تولید مقاله در کشور اشاره کرد و گفت : ما در رشد علمی و تولید مقاله رتبه اول را در طول سالها داشته ایم و اسناد پایه و پایش حرکت علمی کشور ده ها سند بالادستی بسیار مهم را بعنوان راهنمای حرکت آموزش عالی در دست داریم .
امام جمعه میبد ، یک درصدی بودجه پژوهش ، عدم گره خوردن تولیدات علمی کشور با مشکلات کشور ، عدم ارتباط دانشگاه با صنعت و نداشتن امکانات کافی برای ماندگاری نخبگان در کشور را از کاستی های آموزش عالی برشمرد و تصریح کرد : علم در دنیای امروز باید مولد ثروت و ارتقاء زندگی اجتماعی شود و ضعف نظام مهارتی و آموزش های کاربردی در کشور رفع شود.

آدرس کوتاه :