آرشیو خبرها
آرشیو خبرها

برگزاری جلسه شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با حضور دکتر "رضوان حکیم زاده" معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

برگزاری جلسه شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با حضور دکتر "رضوان حکیم زاده" معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش


جلسه مشترک شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش و مدیران و روسای آموزش و پرورش و معاونین پرورشی و فرهنگی نواحی، مناطق و شهرستان های ۱۴گانه استان یزد با حضور دکتر "رضوان حکیم زاده" معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد؛"رضوان حکیم زاده" معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در این جلسه گفت:توجه ویژه به اقتضائات دوران کودکی و جایگزین کردن تکالیف مهارتی با تکالیف  سنتی از ضروریات است،اگر می خواهیم در دوره ابتدایی توفیق به دست آوریم و تربیت و تحول اتفاق بیافتد باید براساس سند تحول بنیادین نگاه تخصصی به کودک داشته باشیم و اقتضائات دوران کودکی را به رسمیت بشناسیم و بدانیم که ما مسئول تربیت و هدایت همه دانش آموزان هستیم و باید در کلام و رفتار خود عدالت تربیتی داشته باشیم و به بچه ها اجازه اشتباه کردن بدهیم تا یاد بگیرند و اعتماد به نفس و عزت نفس پیدا کنند.
وی خاطر نشان کرد: ما به هیچ وجه تکلیف را حذف نکردیم بلکه براساس اصول تربیتی تکالیف مهارتی را جایگزین مشق شب سنتی کردیم و می خواهیم به جای رونویسی صرف، مهارت نوشتن افکار، مشاهدات، احساسات و نظرات را در دانش آموز تقویت کنیم و اگر بخواهیم بچه ها در مدرسه و منزل همه چیز را کاربردی یاد بگیرند باید تکالیف مهارتی را جایگزین تکالیف سنتی کنیم.
حکیم زاده ادامه داد: مهارت های خواندن، نوشتن، گوش کردن و سخن گفتن که در بسته تحولی خوانا مدنظر است در درجه اول برای یک زیست سالم انسانی مورد توجه خداوند در قرآن نیز قرار گرفته و در آیات متعددی به آنها اشاره شده است.
حکیم زاده گفت: ارزشیابی سنتی نخواهیم داشت، به دنبال آن هستیم که نتایج را در رفتار دانش آموزان مشاهده کنیم و افرادی داشته باشیم که زبان فارسی را به شکل درستی بخوانند و بنویسند و اگر به این مهم دست یابیم یکی از ماموریت های اساسی دوره ابتدایی در سندتحول بنیادین حتماً محقق خواهد شد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: هدف سند تحول بنیادین محور قراردادن تربیت بود اما عملا تربیت را تبدیل کردیم به آموزش و آموزش را تبدیل کردیم به تست زدن.
"حکیم زاده" گفت: در کشورهای پیشرفته دنیا هیچ گونه جداسازی و گروه بندی برای دانش آموزان وجود ندارد و گروه بندی دانش آموزان به ضعیف ، متوسط و قوی کاری اشتباه است زیرا که باور و توانمندی دانش آموز را از بین می برد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش دلیل حذف آزمون های پیشرفت تحصیلی، کتاب های کمک آموزشی، مصاحبه ها و آزمون ورودی را لطمه زدن و خدشه دار کردن کرامت بچه ها دانست و اذعان داشت: این برنامه ها محیط مشارکتی و رفاقتی را که مد نظر مبانی دینی ما است را از بین می برد و دستاورد دیگری نخواهد داشت.
حکیم زاده خاطر نشان کرد: ما هرگز نمی توانیم بپذیریم که آموزش از پرورش جداست، کار معلم پرورش و تربیت است ،از لحظه ورود معلم به کلاس درس، نوع پوشش و حرف زدن او همه یک کار تربیتی است.
وی یادآور شد: با اطمینان می توان گفت اگر نقش معلمان در دوران شیوع ویروس کرونا نبود، موضوع یاددهی، یادگیری و تربیت دچار چالش های بسیاری می شد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: معلمان همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور از ابتدای اسفند سال ۹۸ در زمانی که هنوز برنامه آموزش و پرورش مشخص نبود، با ابتکار عمل، کار خود را با ارتباط گرفتن با دانش آموزان در فضای مجازی آغاز کردند.
حکیم زاده ادامه داد: پس از آن با فراهم شدن شبکه شاد و سایر بسترها تدریس در فضای مجازی به صورت منظم تری پیگیری شد، همچنین با تلاش معلمان در مدرسه تلویزیونی ایران هزاران ساعت تدریس درتمام موضوعات درسی را بر عهده گرفتند.
وی افزود: معلمان فرصتی را فراهم کردند تا دانش آموزان در مناطق محروم امکان دسترسی به شیوه تدریس و بهره مندی از تجربه معلمان را در اختیار داشته باشند و همچنین منبع یادگیری خوب برای سایر همکاران بودند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان در شبکه شاد به صورت فعالانه وارد شدند، گفت: اتفاقی که در دوران شیوع ویروس کرونا در رشد مهارت های فناوری و سواد اطلاعاتی معلمان افتاد، بی سابقه بود.
حکیم زاده افزود: در دوران کرونا یک مسیر بسیار طولانی در مدت کوتاهی پیموده شد، فاصله بین نیازها و الزامات تدریس در فضای مجازی و وضعیت موجود از جهت برخورداری از توانمندی ها صورت گرفت که در این حوزه معلمان انگیزه های خودجوش و توان درونی خود را به کار بستند تا بتوانند تدریس در فضای مجازی را یاد بگیرند.
وی عنوان کرد: هر چند وزارت آموزش و پرورش سعی کرده دوره هایی را برای توانمندسازی برگزار کند اما اگر انگیزه های درونی و تلاش فردی معلمان نبود، این اتفاقات نمی افتد.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای خوبی که در دوران شیوع ویروس کرونا حاصل شد این بود که معلمانی تا پیش از کرونا مصرف کنندگان محتوا بودند و نقشی در تولید محتوا نداشتند، پس از این دوران به تولیدکنندگان محتوا تبدیل شدند.
حکیم زاده ادامه داد: در حال حاضر معلمان با خلاقیت و توانمندی تولید محتوا می کنند و با نوآوری منابع یادگیری متعدد و ارزشمندی را فراهم می کنند که در شبکه شاد و سایر بسترها در اختیار سایر دانش آموزان و معلمان نیز قرار می گیرد.
"محسن موحدی فرد" مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد هم در ابتدای این جلسه گزارشی از وضعیت آموزشی استان در مقطع ابتدایی ارائه کرد و افزایش آمار دانش آموزان به دلیل مهاجرت و حضور دانش آموزان اتباع را یکی از چالش های پیش روی استان برشمرد
موحدی فرد ایجاد شبکه ملی شاد در بستری امن برای پوشش تحصیلی دانش آموزان را موفقیت بزرگی برای آموزش و پرورش دانست  و از مسئولین امر قدردانی کرد.
پیگیری امور معلمان خرید خدمات آموزشی،حمایت از پست راهبران آموزشی در جهت توسعه عدالت آموزشی،توجه ویژه به برنامه بوم،درس پژوهی،و طرح جابرابن حیان،راه اندازی شبکه ملی آموزش در راستای زیست بوم کرونا،توجه به طرح بزرگ و زیربنایی خوانا،توجه به رشد تمام ساحتی دانش آموزان برابر سند تحول بنیادین،ممنوعیت کتاب های کمک آموزشی و حذف آزمون ها و مصاحبه در دوره ابتدایی،بالا رفتن ترک تحصیل دانش آموزان دوره ابتدایی در سطح کشور،مشکلات ارزشیابی توصیفی و بهبود کیفیت دوره های ضمن خدمت ، پیگیری طرح شهاب و آسیب شناسی آن،فرآیند آموزش در دوران پسا کرونا،برگزاری کلاس های جبرانی برای دانش آموزان به خصوص دوره اول ابتدایی از دیگر مباحث و مصوبات این جلسه بود که توسط مدیر کل آموزش و پرورش استان مطرح شد.
ارائه پیشنهادات و نظرات نماینده روسا و کارشناسان مناطق و همچنین  نماینده مدیران  مدارس استان، از دیگر برنامه های این جلسه بود.
آدرس کوتاه :