آرشیو خبرها
آرشیو خبرها

مراسم بزرگداشت هفته سلامت روان در شهرستان میبد برگزار شد / لزوم فرا گرفتن مهارتهای زندگی در برخورد با آسیبهای اجتماعی

مراسم بزرگداشت هفته سلامت روان در شهرستان میبد برگزار شد / لزوم فرا گرفتن مهارتهای زندگی در برخورد با آسیبهای اجتماعی


مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در مراسم بزرگداشت هفته سلامت روان در دبیرستان نمونه گلمحمدی گفت : به علت قرار داشتن در معرض آسیهای اجتماعی در عصر تکنولوژی باید خود را با فرا گرفتن مهارتهای زندگی مسلح نمائیم.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان میبد به نقل از خبرنگار "بام میبد" : مراسم بزرگداشت هفته سلامت روان با حضور علی سرداری معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان یزد ، موحدی فرد مدیر آموزش و پرورش میبد ، دکتر محمد هادی فرحزادی مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، دکتر سهیلی سرپرست شبکه بهداشت و درمان میبد ، پوردهقان معاون جهاد کشاورزی شهرستان ، خانم خواجه پور مدیر دبیرستان گل محمدی و مشاور فرماندار در امور بانوان خانواده فرمانداری و سایر مسئولین طی برنامه ای ویژه در دبیرستان نمونه گلمحمدی برگزار گردید.

در این برنامه ، دکتر فرحزادی طی سخنانی در ارتباط با بهداشت روان و افسردگی گفت : با توجه به شعار هفته بهداشت روان سال ۱۳۹۶ که « بهداشت روان و مدرسه کارآمد » می باشد ، ما باید برای محیط کار و تحصیل خود و ارتقا سلامت روان تلاش کنیم و در مدرسه ای درس بخوانیم که شاخصه های سلامت روان در آن حفظ شده باشد .

وی افزود : شایع ترین بیماری در حوزه روان در ایران بیماری افسردگی است و این بیماری انواع و اقسامی دارد که یکی از آنها ، افسردگی شدید و اساسی است که از روی حالات ظاهری فرد می توان به نوع آن پی برد و در خصوص شناسایی آن نیز مشکلی وجود ندارد ، اما افسردگی خفیف که گونه ای دیگر از این بیماری است به راحتی قابل شناسایی نیست و تشخیص آن با افراد روانشناس ، روانپزشک و مشاور است .

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در ادامه به نوع خندان افسردگی اشاره نمود و گفت : در این نوع از افسردگی و همچنین افسردگی خفیف ، افراد درک درستی از لذت و شادی و امید در زندگی خود ندارند.

وی با اشاره به اینکه ما در قرنی زندگی می کنیم که قرن آسیبهای اجتماعی است ، اظهار داشت : در حال حاضر به علت اینکه در حال گذر از جامعه سنتی به جامعه صنعتی هستیم ، با آسیب های اجتماعی زیادی روبرو هستیم که اگر در این راستا نگاهی به سبک زندگی خود و پدر و مادرمان بیندازیم ، این موضوع را در می یابیم.

فرحزادی افزود : سبک زندگی ما نسبت به گذشته تفاوتهای زیادی کرده و به واسطه قرن تکنولوژی در معرض آسیبهایی از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت هستیم و لازم است خود را با مهارتهای ده گانه زندگی مسلح نمائیم که متاسفانه در حال حاضر نیاز نسبت به فرا گرفتن آنها در جامعه احساس نشده است .

مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت : برای اینکه ما بتوانیم متفاوت بودن خود را به دیگران در در جامعه نشان دهیم ، باید دریابیم از چه راه های استانداردی می توانیم به این کار مبادرت کنیم و لازمه این امر فرا گرفتن مهارت ابراز وجود است ، همچنین با مهارت جرات مندی می توانیم به بیان خواسته های خود و رد درخواست هایی که دیگران از ما در زندگی دارند، بپردازیم .

وی در ادامه در ارتباط با مهارتهای مدیریت استرس ، مدیریت خشم ، تفکر خلاق ، برقراری ارتباط با دیگران ، بالا بردن شناخت از خود سخنانی بیان نمود و همچنین قول برگزاری جلسه های آموزش رایگان مهارتهای زندگی توسط کارشناسان بهداشت را در مدارس در ساعات اداری و غیر اداری با هماهنگی آموزش و پرورش داد.

فرحزادی با اشاره به این که خوب است روش پیشگیری از آسیبها برای فرا گرفتن در دسترس همه باشد ، افزود : مراکز خدمات جامع سلامت در شهرستانهای میبد و اردکان، آمادگی برگزاری کلاسهای آموزش مهارتهای زندگی جهت خانواده ها را هم به صورت رایگان در ساعات اداری دارند.

علی سرداری معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان یزد نیز طی سخنانی کوتاه از دانش آموزان شهرستان میبد که دانش آموزان ساعی و سرآمد دانش آموزان استان یزد هستند و همه دانش آموزان خواست یا اندکی تامل در پیرامون خود ، موفقیت در زندگی آینده را برای خود رقم زنند و ضمن تشکر از دانش آموزان یک زندگی سالم و شادابی را برای آنها آرزو نمود و افزود : ما در عین حالی که باید بخوانیم و یاد بگیریم ، باید در همان حال هم زندگی کنیم و اگر خوب فکر کنیم می توانیم به خوبی هم زندگی نمائیم .

در ادامه برگزاری مراسم نیز مسئولین آموزش و پرورش استان از مدارس شهرستان میبد بازدید نموده و در جلسه ای که درسالن سینما طوبی با حضور مدیران مدارس شهرستان برگزار شده بود ، شرکت کردند.

گفتنی است ، در حاشیه برگزاری مراسم بزرگداشت هفته سلامت روان در دبیرستان نمونه گلمحمدی ، نمایشگاهی از محصولات کارآفرینی در زمینه های هنری و همچنین تهیه انواع روغن های گیاهی در محل این دبیرستان برای آشنایی دانش آموزان با حوزه کارآفرینی دایر شد .

همچنین کارشناسان ادارات بهداشت و بهزیستی نیز جهت گرفتن فشار خون و اندازه گیری قد و وزن دانش آموزان و ارائه دفترچه های آشنایی با بیماریهای روان و پیشگیری از این بیمارها ، در غرفه هایی که در محل برگزاری مراسم مهیا شده بود ، حضور یافتند .

روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان میبد

آدرس کوتاه :