آرشیو خبرها
آرشیو خبرها

نشست مشترک شورای آموزش و پرورش و پشتیبانی سوادآموزی میبد

نشست مشترک شورای آموزش و پرورش و پشتیبانی سوادآموزی میبد


آیت الله اعرافی امام جمعه میبد : درپنج سال آینده فاصله سنی ده تا پنجاه سال درسواد باید به صفر برسد. هیچ دستگاهی نمی تواند بگوید نسبتی با آموزش وپرورش ندارم.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان میبد، " محسن موحدی فرد " مدیرآموزش و پرورش میبد ضمن عرض خوش آمد گویی به اعضا و مدعوین گزارش کاملی از اقدامات انجام گرفته در مورد مصوبات جلسه گذشته شورای آموزش و پرورش ارائه نمود.

در این جلسه شورای آموزش و پرورش پیرامون موارد ذیل بحث و تبادل نظر و تصمیم گیری شد :

  1. ارائه برش شهرستانی سخنان مقام معظم رهبری در اجلاس رؤسای آموزش و پرورش کشور
  2. ارائه گزارش عملکرد سوادآموزی شهرستان
  3. تجهیز کتابخانه رشیقی با کتابهای کنکور
  4. بررسی و تصمیم گیری در مورد دانش آموزانی که هنوز دسترسی به سخت افزار آموزشی مجازی ندارند
  5. گازرسانی اردوگاه دانش آموزی آیت ا... خامنه ای بنستان
  6. ارائه طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان ( کوچ ) توسط معاون تربیت بدنی و سلامت استان
  7. بررسی موضوع کتاب مدیریت خانواده و سبک زندگی

 مدیر آموزش و پرورش میبد گفت: با توجه به فضای کرونایی شهرستان در بحث آموزش های مجازی مباحث تربیتی و تربیت بدنی و سلامت مورد توجه ویژه قرار گرفته است و همکاران ما در سطح استان و حتی فراتر از سطح استان فعالیت و تولید محتوا داشته اند که همه اینها مجموعه ای است که در زمانی که آموزش ها حضوری شد به عنوان مجموعه کمک آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

محسن موحدی فرد در ادامه افزود؛ پیش نویس برش شهرستانی سخنان مقام معظم رهبری در اجلاس رؤسای آموزش و پرورش کشور تهیه و تدوین شده است که به صورت جزوه در اختیار تعدادی از اعضای شورای آموزش و پرورش قرار می گیرد تا عزیزان در این مورد نظراتشان را اعلام نمایند .

همچنین در این مورد آقای مرتضی خاکزار سرپرست امور تربیتی و سلامت اداره آموزش و پرورش میبد توضیحات مبسوطی خدمت اعضای شورای آموزش و پرورش ارائه نمودند.

در ادامه آقای خلیلی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان در مورد طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان که معروف به طرح کوچ می باشد گفتند: ایکاش خانواده ها به جای اینکه اینقدر به فکر مطالبه گری مباحث آموزشی باشند به فکر تهذیب و سلامت بدنی فرزندانشان هم باشند.

ایشان در ادامه افزود؛ پروژه کوچ که طرح ملی است شامل کنترل وزن و چاقی در دانش آموزان با رویکرد سبک زندگی فعال و سالم می باشد.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان با اشاره به آمار اضافه وزن و چاقی در کشور خاطرنشان نمود؛ آمار چاقی در کشور در رده سنی بالای 18 سال 59 درصد است و در بین دانش آموزان 23 درصد و متاسفانه در استان یزد طبق آمار موثق بالای 18 سال 64 درصد از شهروندان مشکل اضافه وزن و چاقی دارند که این آمار در دانش آموزان به 30 الی 35درصد می رسد و در کل 60درصد دانش آموزان ابتدایی چاق هستند.

معاون تربیت بدنی و سلامت استان در پایان سخنانشان تأکید نمودند اگر می خواهیم تربیت تمام ساحتی داشته باشیم باید تحصیل ، تهذیب و ورزش را در کنار هم مورد توجه قرار دهیم و به دو مقوله تحرک بدنی و ورزش و تغذیه سالم در مدارس توجه ویژه داشته باشیم.

در پایان حضرت آیت الله اعرافی امام جمعه شهرستان میبد از زحمات دبیران ،معلمان و مدیران و همه کسانی که با آموزش و پرورش در شرایط کرونایی سخت همراهی و همکاری داشتند قدردانی کرد و مباحث مهمی را به شرح ذیل مطرح نمودند:

امام جمعه میبد با گرامی داشتن هفته سواد آموزی گفت: نهضت سواد آموزی دریک سال گذشته با همت جمع فراوانی از عزیزان بعد از فرمان امام که حرکت وسیعی درکشور آغاز شد؛نتایج خوبی داشت.

عضوشورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تا قبل از انقلاب سطح سواد پایینتر از 40درصد و درمیان دخترها 30 درصد و درروستاها 20درصد بود افزود:امروز به برکت نهضت سواد آموزی این آمار در کشور به بالای 90درصد رسیده است.

مدیرحوزه های علمیه کشور با تقدیر از همه کسانی که در اجرای فرمان امام و شاخص مهم رشد و توسعه کشور تلاش داشتند تصریح کرد: باید از استان یزد و برخی شهرهایی که درسواد آموزی پیشگام اند ویژه تشکرکرد. وی پوشش صدرصدی آموزش و پرورش را یک سیاست و راهبرد برای  همه دستگاهها و جامعه خواند و گفت:هیچ عذری از هیچ دستگاه را نمی پذیریم و  یک قدم هم نباید از این برنامه در سواد آموزی چه معلول،چه مهاجر و اتباع و چه آنهایی که مشکل مالی دارند عقب بنشینید.

آیت الله اعرافی تصریح کرد:باید تلاش شود پنج سال آینده ،فاصله سنی ده تا پنجاه سال در بحث سواد به صفر برسد.

امام جمعه میبد تحقق سند تحول آموزش و پرورش را هم مهم خواند و بر اجرای برش شهرستانی آن تاکید کرد و گفت: هیچ دستگاهی و اداره ایی نمی تواند بگوید نسبتی با آموزش وپرورش ندارم و هراداره دربرابرآموزش و پرورش دارای تکلیف است و باید گزارش خود را برای امسال و سال آینده به آموزش و پرورش ارائه کنند .

عضوشورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه برش شهرستانی بیانات مقام معظم رهبری در آموزش و پرورش میبد را کاری ارزشمند خواند و گفت: انتظار این است که ذیل هر رهنمود مشخص باشد که چه اقداماتی برای سال آینده قرار است انجام شود .

آیت الله اعرافی درموضوع سلامت بهداشت در آموزش و پرورش هم استناد به آمارهای جزئی و مصداقی و راهکارهای درونزای مبتکرانه شهرستانی و هدف گذاری دقیق تا اواخر سال تاکید کرد .

امام جمعه میبد با اشاره به مشکلات پیش دبستانی ها و مهدها در رابطه با قرارگرفتن بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی گفت:پیش دبستانی ها و مهدها باید از این بلاتکلیفی بیرون بیاید و ظرف یکماه اساس نامه سازمان در استان هم باید تهیه شود چرا که درمتن کار و میدان عمل ممکن است پیشنهادهای خاص و عملی داشته باشید.

رئیس شورای آموزش و پرورش میبد بر آینده نگری به لحاظ ظرفیت های زیرساختی و زمین برای آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت:با توجه به رشد جمعیت  و برای اینکه نیاز آموزش و پرورش به زمین حل شود باید برنامه داشت .

آیت الله اعرافی با اشاره به تدریس کتاب های مهارت های زندگی در آموزش و پرورش هم آمادگی حوزه دردانش افزایی معلمان و خانواده ها و فراگیران را اعلام کرد و افزود: آماده ایم نگاه جامع تری به مساله خانواده و سبک زندگی داشته باشند چرا که اصل زندگی آینده دختر و پسر درگرو این است که راه زندگی را بفهمد و دنبال کند.

وی تامین زیرساخت های سخت افزار آموزش مجازی را هم مورد توجه قرارداد و افزود: دفتر امام جمعه می تواند تا سقف خرید 100 تبلت به آموزش و پرورش کمک کند تا دانش آموزی از زیرساخت سخت افزاری محروم نباشد .

مدیرحوزه های علمیه کشور با اشاره به تهدیدها و فرصت های کرونا گفت: کرونا تجربه ها و مهارت های جدیدی را برای نظام تعلیم و تربیت داشت اما لطمه های جدی را به ویژه درپایه اول زد .

وی تاکید کرد :باید با ابتکار و خلاقیت و روش های جدید، کاری کنید آموزش وپرورش کمترین لطمه را از غیرحضوری بودن ببیند.

در پایان این جلسه شورای آموزش و پرورش از آقایان مهندس میدانشاهی مدیرعامل شرکت گاز استان و معاونشان آقای مهندس عقلی و آقای حمیدیان با اهدای لوح تقدیر از طرف آیت الله اعرافی تجلیل بعمل آمد.

روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان میبد

 
 

 

 

آدرس کوتاه :